16 ianuarie 2020 --- În ciuda unui produs nemodificat, KIND Healthy Snacks a redus numărul de calorii etichetat cu 10-30 de calorii pe mai mult de 95% din portofoliul său de snack baruri cu nuci. Acesta este rezultatul cercetărilor conduse de Serviciul de Cercetare Agricolă al Departamentului Agriculturii din SUA (USDA), care a dezvăluit că migdalele întregi și caju contribuie cu 19 și, respectiv, cu 16 la sută mai puține calorii, decât se credea anterior, datorită modului în care organismul digeră grăsimile din nuci. Această descoperire ar putea avea efecte suplimentare asupra altor mărci de nuci, deoarece metoda actuală de măsurare a caloriilor este recunoscută din ce în ce mai mult ca fiind învechită și inexactă.

usda

„Din perspectiva cercetării, noile cercetări sugerează că nu toate valorile calorice pe care le vedem pe etichetarea alimentelor sunt corecte. Cu siguranță, pentru unele alimente, știința nutriției se poate descurca mai bine. Informațiile exacte privind compoziția alimentelor ar trebui să fie importante pentru consumatori pentru ca aceștia să ia decizii sănătoase cu privire la alimentele pe care le aleg ”, Dr. David Baer, ​​fiziolog de cercetare de supraveghere, Componente alimentare și Laboratorul de sănătate de la USDA, spune NutritionInsight.

Faceți clic pentru a mări În timp ce numărul de calorii a fost redus, restul profilului nutrițional a rămas același. KIND Healthy Snacks și-a reproiectat ambalajul pentru a reflecta informațiile nutriționale actualizate. În timp ce cercetarea permite reetichetarea unui aport caloric pe bară, nu a găsit dovezi pentru modificări ale nivelurilor de grăsime, fibre sau proteine ​​ale barelor. În special, cea mai vândută ofertă a KIND Nights cu ciocolată neagră și sare de mare, se va schimba de la 200 la 180 de calorii.

„Efortul nostru se concentrează pe educarea comunității noastre cu privire la importanța acestei cercetări actualizate privind caloriile pentru a le ajuta să facă alegeri alimentare mai informate”, mai spune Stephanie Csaszar, dietetician intern și expert în sănătate și sănătate la KIND Snacks. NutritionInsight.

„De-a lungul anilor, am lucrat pentru a crește transparența asupra propriilor noastre etichete, încurajând în același timp industria să facă același lucru. De exemplu, în 2016, am devenit primul brand național de gustări care a dezvăluit conținutul de zahăr adăugat pe panoul nostru de informații nutriționale. Am considerat că este important să împărtășim comunității noastre că știința din jurul caloriilor a evoluat și vrem ca acestea să aibă cele mai fiabile informații bazate pe acest progres științific ”, explică ea.

Această cercetare este deosebit de semnificativă, având în vedere modul în care consumul de nuci din SUA a crescut cu 88% între 2000-2017, potrivit Serviciului de Cercetare Economică al USDA. Într-adevăr, nucile nu numai că sunt încorporate din ce în ce mai mult în ofertele de gustări pentru valoarea lor nutritivă, ci și ca sursă de proteine ​​în analogi de carne și lactate pe bază de plante. Potrivit Innova Market Insights, a existat o creștere a utilizării ingredientelor non-soia pe bază de plante pentru băuturi. Aceasta include migdale și caju - subiectele cercetării USDA - dar și alune, nuci și macadamii.

Sistem de măsurare învechit
Există mai multe dovezi că modul standard de măsurare a caloriilor - sistemul Atwater de 100 de ani - este inexact atunci când vine vorba de anumite alimente, cum ar fi nucile. Dr. Baer subliniază că, din punct de vedere istoric, caloriile din alimente au fost determinate pe baza compoziției nutriționale a alimentelor, cum ar fi proteinele, grăsimile și carbohidrații, și înmulțirea cantității acestor substanțe nutritive cu factori care determină energia - sau caloriile.

„Factorii utilizați s-au dezvoltat în cea mai mare parte la sfârșitul anilor 1800 și foarte devreme în anii 1900. În timp ce acea cercetare era de ultimă generație pentru acea vreme, există limitări. Metoda colegului meu Dr. Janet Novotny și cu mine am dezvoltat depășim unele dintre aceste limitări ”, explică el.

„Constatările noastre sugerează că o reprezentare mai exactă a caloriilor și a companiilor alimentare care utilizează nuci în produsele lor va putea oferi informații mai clare publicului”. Conchide Baer.

De Anni Schleicher